piątek, 7 października 2016

Nad wyrost

Róża więdnie, kamień się kruszy, lecz naszej przyjaźni nic nie naruszy.
Czy znamy znaczenie słowa PRZYJACIEL? Mam wrażenie, że jest to jedno z najczęściej nadużywanych określeń i wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że..


..przyjaciel to ktoś, kto zna naszą przeszłość, tworzy z nami teraźniejszość i nie wyobraża sobie bez nas przyszłości. Jest naszym cichym aniołem stróżem, który zawsze przy nas czuwa. To osoba, która podzieli się ostatnim kawałkiem chleba i podniesie nas, kiedy upadniemy. Nie obrazi się, gdy zostanie obrzucony nawet najgorszymi obelgami, lecz jak na przyjaciela przystało - uśmiechnie się i ładnie się odwdzięczy!

Pamiętacie szkolne przyjaźnie? Było ich tak wiele. Gdzie są teraz? Gdzie się podziały? Co dzieje się z ludźmi, których uważaliśmy za swoich najlepszych przyjaciół?


Starcie z rzeczywistością nadchodzi wraz ze zmianami w życiu, które nie ominą nikogo z nas. Zmiana szkoły, wyjazd na studia, przeprowadzka - to wszystko sprawia, że 'przyjaźnie' zaczynają zanikać wraz ze wzrostem dzielących nas kilometrów. Prawdziwych przyjaciół poznajemy będąc w potrzebie. To właśnie w takich momentach możemy poznać prawdziwą naturę drugiego człowieka oraz jego stosunek do naszej osoby. Czasami można się zawieść, a czasami wręcz odwrotnie - przeżyć miłe zaskoczenie. Ilość ważnych osób w naszym życiu możemy policzyć na palcach dwóch rąk. Po upływie czasu, nawet na jednej.  

Na miano przyjaciela pracuje się latami. Wytrwałość, wierność i stałość to cechy, które powoli zaczynają wymierać. Lubimy częste zmiany, nie lubimy i nie potrafimy uzbrajać się w cierpliwość. Przecież jak nie ten, to następny.. Może dlatego, coraz więcej osób na swoich przyjaciół wybiera zwierzęta? Jeżeli masz przy sobie osobę, która niezmiennie od kilkunastu lat jest przy tobie i nie zamierza nigdzie odchodzić, gratuluję. Gratuluję czegoś, co powinno być czymś naturalnym, a staje się coraz bardziej nietuzinkowym.  

3 komentarze:

  1. Introwertyczka w sieci10 października 2016 11:16

    Widzę, że we wpisie stylizacje takie typowo jesienne. ;) A na przyjaciół to faktycznie lepiej zwierzęta wybierać, bardziej wierne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo jest mało osób, które z pełnym przekonaniem i szczerością nazywam swoimi przyjaciółmi

    OdpowiedzUsuń