czwartek, 29 grudnia 2016

WIĘZIENNY LOS

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że seriale posiadają magiczną moc i potrafią na dobre oderwać nas od otaczającej rzeczywistości. Z jednej strony są formą rozrywki i wypoczynku, z drugiej jednak pewnym rodzajem uzależnienia. Przecież każdy z nas lubi czasem pożyć innym życiem - życiem bohaterów książki, filmu czy serialu. Każdy z nas posiada swoich ulubieńców, ja również. Dwa poniższe serialne tyczą się tematyki więziennej, jednak jest to tylko zalążek sprowadzający do ukazania historii ludzi skazanych na karę pozbawienia wolności. Czy słusznie?

 O R A N G E  I S  T H E  N E W  B L A C K

Serial ten to amerykański komediodramat oparty na wspomnieniach więziennych Piper Kerman. Doskonale pokazuje, że błędy z młodości są jak karma - prędzej czy później do nas wrócą. Beztroskie życie dwudziestolatki, podróże, entuzjastyczne podejście do życia, a to wszystko dzięki homoseksualnemu związkowi z międzynarodową przemytniczką narkotyków. Brzmi ciekawie? 


Choć miłosna przygoda już dawno dobiegła końca, po kilku latach serialowa Piper Chapman zostaje zesłana do żeńskiego więzienia stanowego, na odbycie 15 miesięcznej kary, za pomoc w przemycie pieniędzy z transakcji narkotykowych. Dotąd poukładane i szczęśliwe życie głównej bohaterki legło w gruzach. Jak odnaleźć się w więziennej rzeczywistości? Jak rozprawić się ze starą Rosjanką, która w akcie zemsty chce zagłodzić nas na śmierć? Jak uporać się z utratą szczęśliwego życia? I najważniejsze, jak poradzić sobie w więzieniu, w którym swoją karę odbywa również była dziewczyna, wspomniana wcześniej przemytniczka narkotyków? 

Serial przedstawia losy poszczególnych więźniarek. Historie kobiet wzbogacane są historiami z przeszłości, które pomagają zrozumieć widzowi bieżące wydarzenia. Bardzo ciekawym wątkiem jest również ukazanie relacji pomiędzy strażnikami, a osadzonymi. Jak wzbogacić nudą i szarą więzienną rzeczywistość? Tajna współpraca ze strażnikami to jedna z nielegalnych form rozrywki dla osadzonych. Dużo humoru, ciekawy scenariusz, świetna gra aktorska - serial zasługuje na miano jednego z najbardziej emocjonujących seriali ostatnich lat.

W  E  N  T  W  O  R  T  H

Australijska propozycja o podobnej tematyce, co wspomniany wcześniej serial Orange Is the New Black. Jeżeli szukacie sporej dawki humoru znajdziecie go w amerykańskiej wersji - tu króluje spora dawka dramatu. Główna bohaterka - Bea Smith - po próbie zabicia męża ląduje w australijskim więzieniu o zaostrzonym rygorze. Od razu zauważa, że z każdej strony czyha na nią niebezpieczeństwo. Jak przetrwać w miejscu, w którym na każdym kroku czai się śmierć?W więzieniu o zaostrzonym rygorze każdy dzień to walka. Mimo, że zakład zaopatrzony jest w kamery, nie jest to żadna gwarancja bezpieczeństwa. Jak czuć się bezpiecznie w miejscu, w którym strażnicy więzienni czują się bezkarni? Pierwszy sezon zniechęca do zagłębienia się w dalsze losy bohaterów serialu. Może warto go ominąć? Druga połowa drugiego sezonu to przełom, który wzbudza w widzach ogromną ciekawość. Serial skierowany jest do osób, które nie boją się tematyki zabójstw, psychopatii oraz narkomanii. 

Oba seriale, mimo że skupiają się na odmiennych historiach więźniarek, ukazują tą samą puentę - więzienie zmienia ludzi. Czy na gorsze? Sytuacje, z którymi radzić muszą sobie osadzone zmuszają człowieka do codziennej walki o swoje przetrwanie. Wiąże się to ze zmianą myślenia - człowiek staje się bardziej spostrzegawczy, uważny oraz sprytniejszy(spryt to jedna z najbardziej pożądanych walut w więzieniu). 

Warto jest zwrócić uwagę na język, którym posługują się aktorzy. Oglądanie zagranicznych seriali to jeden z najlepszych sposobów na naukę języka, zwłaszcza mowy potocznej. Warto łączyć przyjemne z pożytecznym i w trakcie oglądania serialu zapisywać popularne zwroty i wyrażenia, które w znacznym stopniu poprawią poziom języka obcego, którego chcemy się nauczyć. Każdy naród posiada własny slang oraz kolokwialne zwroty, których nie nauczymy się na lekcji języka w szkole. 

2 komentarze:

 1. Oglądałam Orange i na początku trochę ciężko było przebrnąc przez pierwsze odcinki (jak dla mnie kontrowersyjny dosyć humor), natomiast potem jakoś już się człowiek wkręca. Jestem ciekawa ile dziewczyn oglądając ten serial zastanawiało się jak by się zachowało na miejscu głównej bohaterki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kontrowersyjny humor i kontrowersyjny serial. Ja zakochałam się od pierwszego odcinka.
   Myślę, że nikt nie wie jak zachowałby się w takiej sytuacji. Możemy tylko przypuszczać, jednak przypuszczenia a rzeczywistość więzienna to dwie różne sprawy. Pozdrawiam ;)

   Usuń