niedziela, 2 lipca 2017

ANGIELKSKI BEZ WYCHODZENIA Z DOMU?

Czy w dobie internetu warto wydawać pieniądze na prywatne korepetycje? 
Na to pytanie odpowiecie sobie sami. Ja postaram się podpowiedzieć, jak nauczyć się języka w szybki, darmowy i wygodny sposób. Nie zawsze trzeba wychodzić z domu, aby nauczyć się czegoś nowego. Czasami warto wykorzystać to, co mamy pod ręką i spożytkować czas spędzony przed naszymi laptopami i smartfonami, a w ich ekrany wpatrzeni jesteśmy ciągle! 

N A  P O C Z Ą T E K
Dla początkujących coś po polsku, a raczej PO CUDZEMU z Arleną Witt. Kobieta z pasją, ogromnym poczuciem humoru, umiejętnie posługująca się językiem angielskim, chcąca dzielić się swoją wiedzą z innymi. Czego chcieć więcej? Angielski za 'free' to dobra opcja dla tych, którzy chcą polepszyć poziom swojego angielskiego, niekoniecznie wydając na to 'lots of money'. Zapomnijcie o gramatyce, nieszczęsnych 16 czasach oraz o wkuwaniu setek słówek na pamięć. Nie jesteśmy w szkole! Nauka angielskiego - mimo wszystko - może być przyjemnością. U Arleny z reguły wszystko serwowane jest na wesoło. Skupia się ona głównie na wymowie, która często odkładana jest przez nas na drugi plan. Po obejrzeniu kilku odcinków, sami zdacie sprawę, że nie gramatyka, ale właśnie poprawna wymowa jest kluczem do naszego małego sukcesu. Całość uzupełniana jest przykładami z filmów/piosenek/seriali, ażeby uniknąć niemiłych komentarzy niedowiarków, którzy wszystko o wszystkim wiedzą najlepiej. PO CUDZEMU  było moim pierwszym krokiem w stronę 'study English on my own' i zaprowadziło mnie to do...

S P O T L I G H T  R A D I O 
Idealne rozwiązanie dla tych, którzy namiętnie usprawiedliwiają się brakiem wolnego czasu (choć wszyscy dobrze wiemy, że czas ZAWSZE się znajdzie). 15 minut dziennie wystarczy, aby nasz polski akcent - przez niektórych nazywany prześmiewczo 'ponglish'- zamienić w coś bardziej podobnego do akcentu amerykańskiego bądź brytyjskiego. Który akcent wybierzemy, to zależy od nas, jednak już na samym początku należy się na któryś zdecydować.(Dlaczego? O tym niżej). W zakładce Listen&Read znajdziemy listę artykułów, w których możemy przebierać w zależności od naszych zainteresowań. Po wybraniu konkretnego artykułu, przed nami pojawia się tekst, a po naciśnięciu przycisku PLAY, zaczyna być on czytany przez lektorów (zazwyczaj jest ich dwóch - amerykański oraz brytyjski). Naśladując ich wymowę zmieniamy, a zarazem przystosowujemy nasz aparat mowy do innych ruchów szczęki, innej wymowy oraz odmiennego akcentu. Aby wyzbyć się polskiego akcentu, 15 minut dziennie to jednak zdecydowanie za mało, ale od czegoś trzeba zacząć. 'Rome wasn't built in one day, right'?
P O  A M E R Y K A Ń S K U 
Dobrej amerykańskiej nauczycielki szukałam bardzo długo, jednak kropla drąży skałę i 'here we are' - Speak English With Vanessa. Celem Vanessy jest przede wszystkim odkrycie w nas pewności siebie. Początkowo każdy z nas ma pewne obawy, bo przecież ktoś może nas wyśmiać czy  nie zrozumieć, jednak popatrzmy na to z innej strony. Gdy ktoś zaczyna uczyć się języka polskiego i z całych sił próbuje wymówić nasze sz, cz, dź, czy inne ą i ę, jak na to reagujemy? Zawsze pozytywnie! Tak samo jest w przypadku Anglików czy Amerykanów. Nie bójmy się mówić. To jedyny sposób na przełamanie w sobie barier. Na kanale Vanessy znajdziemy kilka rodzajów wideo tj. idiomy angielskie, lekcje wymowy oraz gramatyki, sposoby na naukę języka, rozmowy z innymi native speakerami czy 'live lessons', podczas których aktywnie uczestniczyć możemy w tworzeniu nowego odcinka. 

P O  B R Y T Y J S K U
Brytyjskim odpowiednikiem wersji amerykańskiej jest kanał English with Lucy. Na kanale Lucy znajdziecie podobne kategorie jak u Vanessy, jednak angielski brytyjski, a angielski amerykański to zupełnie dwa inne światy. Porównać możemy to z polszczyzną urzędową oraz gwarą góralską - niby ten sam język, jednak ze zrozumieniem czasami bywa problem. Pierwszą różnicą jaką możemy zauważyć jest akcent, a co za tym idzie - inna wymowa poszczególnych słów. Brytyjski akcent jest piękny, ale opanowanie go to nie lada sztuka (it takes a lot of guts). Początki mogą okazać się trudne, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Do brytyjskiej wymowy trzeba się po prostu przyzwyczaić. Z reguły otacza nas wszystko, co amerykańskie, dlatego też zrozumienie Brytyjczyków przychodzi nam o wiele trudniej. Wracając do Lucy, przeprowadza ona również wywiady, które pozwalają nam rozwinąć nasze 'listenig skills'. W jedym z nich rozmawia z 'voice coach'em' Caroline Goyder , która przez pewien czas pracowała w Polsce. Zawsze miło jest usłyszeć krótką wzmiankę o naszym kraju (link to wywiadu TU).

 I’m from Poland. Holland?

What if someone laughs when I speak English? 

How to speak English CONFIDENTLY

PO CUDZEMU - KLIK / SPOTLIGHT RADIO - KLIK
SPEAK ENGLISH WITH VANESSA - KLIK 
ENGLISH WITH LUCY - KLIK

P R Z Y J E M N E  Z  P O Ż Y T E C Z N Y M
Wakacje to idealny czas na nadrobienie serialowych zaległości. Kto jednak powiedział, że nie możemy robić tego w celu edukacyjnym? Oglądając seriale/filmy w języku angielskim, zrezygnujmy z polskiego lektora. Napisy polskie lub angielskie (zależy od naszych umiejętności) pozwolą osłuchać się z językiem oraz co najważniejsze - oswoić się z mową potoczną. Język, którym posługujemy się na co dzień znacznie od biega tego, którym posługujemy się w sytuacjach formalnych, a to właśnie tej drugiej formy uczymy się podczas lekcji angielskiego w szkole. Jakie seriale wybrać, żeby od razu nie rzucić się na głęboką wodę? Na to pytanie wyczerpującej odpowiedzi udzieliła Arlena Witt - KLIK


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz